Jesteś w:
2016-02-13     Grzegorza, Lesława, Katarzyny     "Człowiek może się obejść bez wielu rzeczy, ale nie może się obejść bez drugiego człowieka". Ludwig Borne    
Prezentacja gminy
Urząd gminy
Informator
sprzedaż nieruchomości gminnych


baner odpady


Mamy przyjemność zaprezentować jeden z najatrakcyjniejszych zakątków południowej Polski.

Tereny wokół Uścia Gorlickiego wyróżniają się szczególną urodą i malowniczością. Najwięcej radości znajdą tutaj osoby poszukujące wypoczynku w spokojnej, oddalonej od zgiełku cywilizacyjnego okolicy.
Wysoka lesistość, piękno górskiego krajobrazu, czyste środowisko, sprzyjający łagodny klimat, słabe zaludnienie przyciągają turystów i wczasowiczów o każdej porze roku. Liczne źródła wód mineralnych w uzdrowisku Wysowa-Zdrój oraz szeroki wachlarz usług lecznictwa uzdrowiskowego zapewniają kuracjuszom powrót do zdrowia.
Unikalne w skali kraju zespoły szaty roślinnej i świata zwierzęcego, środowisko przyrodnicze z zachowanymi elementami pierwotnego krajobrazu zachęcają do wymarzonego wypoczynku miłośników przyrody. Na turystów czekają setki kilometrów ciekawych szlaków turystycznych (pieszych, konnych i rowerowych), a także różnorodna oferta w dziedzinie sportów i turystyki konnej zarówno Stadniny Koni Huculskich w Gładyszowie jak i innych stanic i stajni końskich działających na terenie gminy (Hańczowa, Izby, Nowica, Wysowa-Zdrój).
Drogowe przejście graniczne w Koniecznej, oraz trzy miejsca do przekraczania granicy państwa na szlakach turystycznych zlokalizowane w okolicy Wysowej-Zdroju stwarzają możliwość wycieczek w przygraniczne rejony Słowacji.
 

Pijalnia w Wysowej-Zdroju

Pobliski zbiornik wodny w Klimkówce daje duże możliwość w zakresie uprawiania sportów wodnych.
Oprócz naturalnego piękna tych słabo zaludnionych terenów turysta znajdzie tutaj również ślady historii: zabytkowe budowle architektury sakralnej (drewniane cerkwie i kościoły), cmentarze z I wojny światowej, zabytkowe układy architektoniczne łemkowskich wsi, przydrożne krzyże i kapliczki.
Gmina Uście Gorlickie posiada specyficzny kulturowy klimat. Jest to miejsce spotkania kultur Polaków i Łemków. Łemkowie do tzw. „Akcji Wisła” w 1947 roku w większości zamieszkiwali te tereny. Mimo przenikania się z biegiem lat różnych kultur tego regionu i burzliwej historii Łemkowie do dzisiaj zachowali odrębny język, wyznanie, obrzędy i zwyczaje.
Łemkowska „Watra”, ich coroczne święto organizowane od kilkunastu lat w lipcu w miejscowości Zdynia jest okazją do spotkań rozproszonych po świecie Łemków oraz kultywowania łemkowskich tradycji.
Wędrówki szlakiem zabytkowych cerkiewek i cmentarzy z I wojny światowej, kontakt z dziką przyrodą mogą stać się niezapomnianym przeżyciem.

Zapraszamy do gminy Uście Gorlickie!!!

AktualnościUrząd Gminy Uście Gorlickie - e-mail: gmina@usciegorlickie.pl